Chelmsford and District Badminton Federation

League Badminton in Chelmsford District

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Summer League

Chelmsford District Badminton Summer League

Division - Ladies div 1 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
East Thurrock 1 18 15 371 255 59.3 15
Danbury 1 18 13 337 276 55 13
Woodlea 1 18 5 274 348 44.1 5
Danbury 2 18 3 260 363 41.7 3

Division - Ladies div 1 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury 2 7:30pm Wednesday 22nd May 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Danbury 1 7:30pm Wednesday 26th June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Woodlea 1 10:30am Sunday 30th June 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM
East Thurrock 1 8:00pm Tuesday 30th July 2024 - William Edwards School RESULT


Division - Ladies div 2 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Sandon 8 7 246 207 54.3 7
Old Maldonian 1 8 4 223 203 52.3 4
Woodlea 2 8 4 226 214 51.4 4
Danbury 3 8 3 210 236 47.1 3
Brentwood Feathers 8 2 192 237 44.8 2

Division - Ladies div 2 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury 3 8:00pm Friday 21st June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Sandon 8:00pm Wednesday 26th June 2024 - Anglia Ruskin University RESULT
Brentwood Feathers 8:00pm Tuesday 16th July 2024 - Brentwood Centre Everyone Active FORM
Old Maldonian 1 10:00am Sunday 28th July 2024 - Denjie Hundred Sports Centre FORM
Woodlea 2 10:30am Sunday 11th August 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Division - Ladies div 3 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
S.L.H. Rayleigh 1 18 15 369 279 56.9 15
Old Maldonians 2 18 13 353 275 56.2 13
Woodlea 3 18 5 288 349 45.2 5
S.L.H. Rayleigh 2 18 3 261 368 41.5 3

Division - Ladies div 3 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
S.L.H. Rayleigh 2 7:00pm Thursday 16th May 2024 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
S.L.H. Rayleigh 1 7:00pm Thursday 13th June 2024 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Old Maldonians 2 3:00pm Sunday 23rd June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Woodlea 3 10:30am Sunday 28th July 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Division - Mens div 1 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Danbury 1 20 17 605 432 58.3 17
East Thurrock 1 20 13 582 500 53.8 13
Riverside 2 20 10 496 554 47.2 10
Battledore 1 20 8 504 560 47.4 8
Riverside 1 20 7 535 597 47.3 7
Danbury 2 20 5 484 563 46.2 5

Division - Mens div 1 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Battledore 1 8:00pm Tuesday 4th June 2024 - Dovedale Sports Centre RESULT
Danbury 1 8:00pm Friday 7th June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Riverside 1 8:00pm Thursday 13th June 2024 - Riverside Ice & Leisure RESULT
Danbury 2 7:30pm Wednesday 19th June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Riverside 2 7:30pm Wednesday 17th July 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM
East Thurrock 1 8:00pm Tuesday 20th August 2024 - William Edwards School FORM


Division - Mens div 2 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Riverside 3 20 18 489 272 64.3 18
Battledore 2 20 13 454 351 56.4 13
S.L.H. Rayleigh 1 20 12 454 350 56.5 12
East Thurrock 2 20 7 311 405 43.4 7
Battledore 3 20 6 231 433 34.8 6
Eversley 1 20 4 282 410 40.8 4

Division - Mens div 2 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
East Thurrock 2 8:00pm Tuesday 4th June 2024 - William Edwards School RESULT
Battledore 2 8:00pm Tuesday 2nd July 2024 - Dovedale Sports Centre RESULT
Battledore 3 8:00pm Tuesday 9th July 2024 - Dovedale Sports Centre RESULT
Riverside 3 8:00pm Friday 12th July 2024 - The Beaulieu Park School RESULT
Eversley 1 8:00pm Friday 26th July 2024 - Laindon Community Centre FORM
S.L.H. Rayleigh 1 7:00pm Thursday 15th August 2024 - Rayleigh Leisure Centre FORM


Division - Mens div 3 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Woodlea 2 30 22 708 574 55.2 22
Woodlea 1 30 18 695 573 54.8 18
Brentwood Feathers 30 18 677 629 51.8 18
S.L.H. Rayleigh 2 30 13 672 633 51.5 13
Battledore 4 30 11 516 673 43.4 11
Chelms Spartans 1 30 8 506 692 42.2 8

Division - Mens div 3 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
S.L.H. Rayleigh 2 7:00pm Thursday 9th May 2024 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Chelms Spartans 1 8:00pm Tuesday 28th May 2024 - Chelmer Valley High School RESULT
Battledore 4 8:00pm Tuesday 18th June 2024 - Dovedale Sports Centre RESULT
Woodlea 2 10:30am Sunday 23rd June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Woodlea 1 2:00pm Sunday 30th June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Brentwood Feathers 8:00pm Tuesday 9th July 2024 - Brentwood Centre Everyone Active RESULT


Division - Mens div 4 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Chelms Spartans 2 5 4 152 104 59.4 4
East Thurrock 3 5 3 142 106 57.3 3
S.L.H. Rayleigh 3 5 3 136 116 54 3
Woodlea 3 5 3 136 118 53.5 3
Old Maldonians 1 5 2 149 116 56.2 2
Herts & Essex 1 5 0 0 155 0 0

Division - Mens div 4 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Chelms Spartans 2 8:00pm Tuesday 2nd July 2024 - Chelmer Valley High School FORM
Woodlea 3 10:30am Sunday 7th July 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Old Maldonians 1 8:00pm Tuesday 23rd July 2024 - Anglia Ruskin University FORM
East Thurrock 3 8:00pm Tuesday 6th August 2024 - William Edwards School FORM
Herts & Essex 1 8:00pm Friday 23rd August 2024 - Herts and Essex Sports Centre FORM
S.L.H. Rayleigh 3 7:00pm Thursday 29th August 2024 - Rayleigh Leisure Centre FORM


Division - Mens div 5 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
S.L.H. Rayleigh 4 10 10 250 154 61.9 10
Chelms Power 2 10 8 237 180 56.8 8
Chelms Phoenix 1 10 5 217 209 50.9 5
Fitzwimarc 1 10 4 210 230 47.7 4
Chelms Power 1 10 3 181 223 44.8 3
Herts & Essex 2 10 0 151 250 37.7 0

Division - Mens div 5 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Fitzwimarc 1 7:30pm Friday 5th July 2024 - Deanes School RESULT
S.L.H. Rayleigh 4 7:00pm Thursday 11th July 2024 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Chelms Phoenix 1 7:00pm Friday 19th July 2024 - The Beaulieu Park School FORM
Chelms Power 1 6:45pm Wednesday 24th July 2024 - Chelmsford County High School for Girls FORM
Herts & Essex 2 8:00pm Friday 9th August 2024 - Herts and Essex Sports Centre FORM
Chelms Power 2 6:45pm Wednesday 14th August 2024 - Chelmsford County High School for Girls FORM


Division - Mens div 6 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
East Thurrock 4 5 4 114 108 51.4 4
Chelms Phoenix 2 5 3 109 103 51.4 3
Chelms Power 4 5 3 113 111 50.4 3
Chelms Phoenix 3 5 2 106 106 50 2
Old Maldonians 2 5 2 116 122 48.7 2
Chelms Power 3 5 1 103 111 48.1 1

Division - Mens div 6 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
East Thurrock 4 8:00pm Tuesday 9th July 2024 - William Edwards School FORM
Chelms Phoenix 2 7:00pm Thursday 11th July 2024 - Great Baddow High School RESULT
Chelms Phoenix 3 7:00pm Tuesday 16th July 2024 - Anglia Ruskin University FORM
Chelms Power 3 6:45pm Wednesday 31st July 2024 - Chelmsford County High School for Girls FORM
Old Maldonians 2 8:00pm Tuesday 6th August 2024 - Anglia Ruskin University FORM
Chelms Power 4 6:45pm Wednesday 21st August 2024 - Chelmsford County High School for Girls FORM


Division - Mixed div 1 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Danbury 3 4 3 123 73 62.8 3
Riverside 1 4 3 113 80 58.5 3
Danbury 2 4 3 115 85 57.5 3
East Thurrock 1 4 1 104 93 52.8 1
Danbury 4 4 0 0 124 0 0

Division - Mixed div 1 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury 2 7:30pm Wednesday 5th June 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
East Thurrock 1 8:00pm Tuesday 2nd July 2024 - William Edwards School FORM
Riverside 1 11:00am Sunday 14th July 2024 - The Beaulieu Park School FORM
Danbury 4 2:00pm Sunday 4th August 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Danbury 3 7:30pm Wednesday 14th August 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Division - Mixed div 2 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Danbury 5 5 5 155 90 63.3 5
Woodlea 2 5 4 143 111 56.3 4
Eversley 1 5 3 132 126 51.2 3
Woodlea 1 5 2 135 131 50.8 2
Herts & Essex 1 5 1 103 154 40.1 1
Sandon 1 5 0 99 155 39 0

Division - Mixed div 2 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury 5 8:00pm Friday 5th July 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Herts & Essex 1 8:00pm Friday 12th July 2024 - Herts and Essex Sports Centre FORM
Woodlea 1 10:30am Sunday 21st July 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Sandon 1 8:00pm Wednesday 31st July 2024 - Anglia Ruskin University FORM
Eversley 1 8:00pm Friday 9th August 2024 - Laindon Community Centre FORM
Woodlea 2 10:30am Sunday 18th August 2024 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Division - Mixed div 3 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
S.L.H. Rayleigh 2 25 22 605 421 59 22
S.L.H. Rayleigh 1 25 17 577 504 53.4 17
Woodlea 3 25 17 571 523 52.2 17
Woodlea 4 25 9 529 548 49.1 9
Old Maldonians 1 25 7 485 550 46.9 7
Herts & Essex 2 25 3 391 612 39 3

Division - Mixed div 3 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Herts & Essex 2 8:00pm Friday 21st June 2024 - Herts and Essex Sports Centre RESULT
S.L.H. Rayleigh 2 7:00pm Thursday 27th June 2024 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Woodlea 4 2:00pm Sunday 7th July 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Old Maldonians 1 8:00pm Tuesday 9th July 2024 - Anglia Ruskin University RESULT
Woodlea 3 10:30am Sunday 14th July 2024 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
S.L.H. Rayleigh 1 7:00pm Thursday 25th July 2024 - Rayleigh Leisure Centre FORM


Division - Mixed div 4 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Fitzmarc 1 12 8 354 303 53.9 8
S.L.H. Rayleigh 3 12 7 350 319 52.3 7
Brentwood Feathers 12 7 333 321 50.9 7
S.L.H. Rayleigh 4 12 6 340 343 49.8 6
Chelms Phoenix 1 12 2 277 368 42.9 2

Division - Mixed div 4 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
S.L.H. Rayleigh 4 7:00pm Thursday 30th May 2024 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Fitzmarc 1 7:00pm Monday 1st July 2024 - Sweyne School Sports RESULT
Chelms Phoenix 1 7:00pm Thursday 11th July 2024 - Great Baddow High School RESULT
S.L.H. Rayleigh 3 7:00pm Thursday 18th July 2024 - Rayleigh Leisure Centre FORM
Brentwood Feathers 8:00pm Tuesday 13th August 2024 - Brentwood Centre Everyone Active FORM


Division - Mixed div 5 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Fitzmarc 3 12 12 372 174 68.1 12
Fitzmarc 2 12 8 343 243 58.5 8
Chelms Phoenix 2 12 5 298 296 50.2 5
Old Maldonians 2 12 3 263 309 46 3
Chelms Phoenix 3 12 2 102 356 22.3 2

Division - Mixed div 5 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Fitzmarc 3 7:00pm Monday 24th June 2024 - Sweyne School Sports RESULT
Chelms Phoenix 2 7:00pm Friday 28th June 2024 - Chelmer Valley High School RESULT
Fitzmarc 2 7:30pm Friday 5th July 2024 - Deanes School RESULT
Old Maldonians 2 8:00pm Monday 15th July 2024 - Anglia Ruskin University FORM
Chelms Phoenix 3 8:00pm Tuesday 6th August 2024 - Anglia Ruskin University FORM


Last Updated on Wednesday, 24 April 2024 21:19